Wyniki tegorocznego konkursu „Dyplom z Archicadem”, organizowanego przez firmę WSC, wskazują kierunki, jakimi podążają umysły młodych architektów. W swoich projektach formułują oni nowatorskie odpowiedzi na wyzwania, które stoją przed architekturą, są społecznie zaangażowani i starają się zagospodarować w przestrzeni miejsce dla niematerialnych, metafizycznych wartości.
W konkursie, jak co roku, wzięli udział absolwenci studiów magisterskich i inżynierskich takich kierunków, jak: architektura, architektura krajobrazu i architektura wnętrz. Walka o nagrody rozgrywała się między pracami, do stworzenia których został wykorzystany program Archicad, obronionymi w terminie od 1 stycznia 2023 do 29 lutego 2024 roku.
Do siódmej edycji konkursu zgłoszono 190 prac dyplomowych z uczelni z całej Polski oraz dwa dyplomy obronione za granicą.
W tym roku w jury konkursowym zasiadali: Robert Konieczny (KWK Promes), Szymon Wojciechowski (APA Wojciechowski), Zbigniew Maćkow (Maćkow Pracownia Projektowa), Piotr Buśko (Profil), Wojciech Gwizdak (2G Studio), Iwona Szymanik(WSC), Witold Szymanik (WSC), Rafał Ślęk (WSC, sekretarz organizacyjny konkursu).
(…) Spośród kilkuset nadesłanych prac staraliśmy się wybrać najciekawsze, o innowacyjnym spojrzeniu na problemy, z którymi przyszłość architektury będzie związana, oraz oczywiście te najlepiej, zgodnie z warsztatem architekta, wykonane. Wyraźnie widocznym w tej edycji konkursu wątkiem, poruszającym umysły i aktywizującym młodych architektów, jest wykluczenie społeczne, ale też pamięć o osobach niegdyś „zwyczajowo” wykluczonych. W pracach pojawiło się także sporo rozwiązań, podnoszących rangę symboliki, poszukiwania duchowości w architekturze (…) – skomentowała Iwona Szymanik, wiceprezes zarządu WSC.
Zapytaliśmy zdobywców pierwszych miejsc w obu kategoriach, czy widzą szanse na realizację swoich projektów. Konrad Biliński, zwycięzca w kategorii magisterskiej i autor pomysłu na ośrodek kultury w szczecińskim parku im. Kasprowicza, zwrócił uwagę, że wybrane przez niego miejsce ma ogromny potencjał, ale realizacja projektu wymagałaby ogromu pracy i nakładów finansowych. To bardzo atrakcyjna część parku, z kaskadowym, trzypoziomowym układem tarasów, a z każdego poziomu widać piękne jezioro Rusałka. Można by tu naprawdę zrobić coś ciekawego. Cieszyłbym się, gdyby zwrócono uwagę na te tereny i dokonano renowacji tej przestrzeni w nawiązaniu do historycznego układu geometrycznego – mówił Konrad.
Małgorzata Pająk, laureatka pierwszego miejsca w kategorii inżynierskiej, autorka koncepcji basenów termalnych na Izerskich Garbach, uznała, że jej projekt byłby do zrealizowania, ale znalezienie inwestora, który mógłby zapewnić finansowanie, raczej pozostanie w sferze życzeń. Chciałam zrobić coś, co z punktu widzenia inwestora może nie byłoby dochodowe, ale stanowiłoby odpowiedź na potrzeby mieszkańców, którzy z jednej strony chcieliby ożywić to miejsce, ale z drugiej nie ingerować za bardzo w jego charakter – skomentowała swoją pracę studiująca obecnie w Mediolanie Małgorzata. Dyplomy, tworzone wtedy, kiedy nie mamy jeszcze styczności z faktyczną pracą albo dopiero ją zaczynamy, są okazją, aby zaprojektować coś, co może będzie trudne do realizacji od strony finansowej, ale pozwoli zaszaleć pod względem kreatywnym – dodała laureatka.
Oboje zdobywcy pierwszych miejsc zdecydowali się zgłosić swoje prace do „Dyplomu z Archicadem” głównie z uwagi na to, że w środowisku studenckim konkurs cieszy się bardzo dużym uznaniem i prestiżem.
Przez siedem edycji do „Dyplomu z Archicadem”, zgłoszono ponad 1200 dyplomów. W konkursie jurorzy oceniają kreatywność, która nie jest ograniczona restrykcyjnymi kryteriami. Udział w nim daje lepszy start w życiu zawodowym.
Pula nagród w tegorocznej edycji wynosiła ponad 100 000 PLN. Firma WSC wręczyła również nagrodzonym studentom: jedną premierową licencję Archicada 28 z aktualizacją do następnej wersji, roczny program lojalnościowy ARCHICLUB, trzy Archicady Start Edition oraz jeden program TWINMOTION Cloud.
KATEGORIA DYPLOMÓW MAGISTERSKICH:
I miejsce: 6000 PLN + Archicad 28 + ARCHICLUB
Autor: Konrad Biliński
Temat: „Ośrodek Kultury z galerią sztuki w Parku im. Jana Kasprowicza w Szczecinie”
W opinii jury czytamy:
Autorowi pracy udało się stworzyć ikoniczny budynek, który wyróżnia się rzeźbiarską i niezwykle sugestywną bryłą. Mimo zastosowania rzeźbiarskiej formy obiekt ma nadal bardzo dobrze rozwiązaną funkcję. Dodatkowo na uwagę zasługuje lokalizacja, która eksponuje bryłę, jednocześnie ją ukrywając.
Zaproponowany kompleks kulturalny o charakterze pawilonowym jest interesującym eksperymentem, który przyciąga uwagę i wyróżnia się spośród innych prac konkursowych. Wydaje się, że tego typu funkcja stanowiłaby ciekawe uzupełnienie istniejących usług miejskich, przy jednoczesnym poszanowaniu dziedzictwa tego miejsca.
Zastosowanie programu Archicad pozwoliło na dokładne modelowanie i wizualizację kompleksu, co umożliwiło realistyczne przedstawienie koncepcji i precyzyjne zaplanowanie detali architektonicznych. Warto zauważyć, że projekt jest nie tylko odpowiedzią na potrzeby kulturalne Szczecina, ale również prezentuje zaawansowane technologicznie podejście do projektowania publicznego.
II miejsce: 4000 PLN + ARCHICAD SE + TWINMOTION Cloud
Autorka: Kinga Bugaj
Temat: „Architektura sepulkralna. Alternatywna forma cmentarza na przykładzie budynku funeralnego przy Powązkach w Warszawie”
III miejsce: 3000 PLN + ARCHICAD SE
Autorka: Angelina Juszkiewicz
Temat: „Made of shadow. Muzeum Cienia”
III miejsce: 3000 PLN + ARCHICAD SE
Autorka: Wiktoria Zarębska
Temat: „Inter caelum et terram. Memoriał Wykluczonych”
Osoby wyróżnione w kategorii dyplomów magisterskich:
Gabriela Lach, Katarzyna Szewczyk, Łukasz Bałdyga, Jakub Sobczyk, Julia Przygoda, Krystian Wrona, Inez Wawszczyk, Dominika Bednarek, Dominika Gaja Jezierska, Jadwiga Małecka-Fick, Dominika Cieplak, Kamil Federyga, Szymon Kołcz, Karolina Trębska, Adam Struski.
KATEGORIA DYPLOMÓW INŻYNIERSKICH:
I miejsce: 5000 PLN
Autorka: Małgorzata Pająk
Temat: „Baseny termalne w odkrywkowej kopalni kwarcu na Izerskich Garbach”
W opinii jury czytamy:
Praca została nagrodzona za próbę dyskretnej ingerencji architektonicznej oraz znalezienie nowej funkcji nieużytkowanego już terenu. Wybór odkrywkowej kopalni kwarcu „Stanisław” na Izerskich Garbach jako lokalizacji dla kompleksu basenów termalnych jest odważny i oryginalny. Autorka projektu wykazała się wyjątkową umiejętnością wykorzystania naturalnego otoczenia, jednocześnie zachowując i podkreślając jego charakterystyczne cechy.
Projekt uwzględnia historyczne i kulturowe znaczenie kopalni kwarcu, proponując przekształcenie jej w miejsce użyteczne i pozytywne dla lokalnej społeczności oraz turystów. Niewielkie bryły budynków idealnie wkomponowują się w kamienne tarasy i stają się ich integralną częścią. Dzięki temu projekt nie niszczy charakteru miejsca, lecz wzbogaca go, wpisując się harmonijnie w otoczenie.
Projekt „Baseny termalne w odkrywkowej kopalni kwarcu na Izerskich Garbach” wyróżnia się nie tylko innowacyjnością, ale także dbałością o estetykę i funkcjonalność. Autorka stworzyła koncepcję, która regeneruje nie tylko ludzki organizm, ale również porzucony kamieniołom, nadając mu nowe życie.
II miejsce: 3000 PLN
Autorka: Matylda Wolska
Temat: „Dom wspomagający osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim”
III miejsce: 2000 PLN
Autorka: Gabriela Golbiak
Temat: „Obserwatorium życia na Islandii – obiekt wielofunkcyjny z wykorzystaniem rozwiązań ekologicznych”
Osoby wyróżnione w kategorii dyplomów inżynierskich:
Katarzyna Kozłowska, Przemysław Sasin, Kamila Mizera, Zofia Napiontek, Jakub Wichtowski
W tym roku po raz pierwszy firma WSC zorganizowała głosowanie na Nagrodę Publiczności na platformie Instagram. Było ono jawne i trwało przez miesiąc. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Wyniki głosowania publiczności:
KATEGORIA DYPLOMÓW MAGISTERSKICH: 1000 PLN
Autorka: Karolina Trębska
Temat: „Maasai Mara. Centrum obserwacyjne ekosystemu Mara-Serengeti w Narodowym Rezerwacie Przyrody w Kenii”
Wynik: 383 serduszka; 169 komentarzy
KATEGORIA DYPLOMÓW INŻYNIERSKICH: 1000 PLN
Autor: Przemysław Sasin
Temat: „Całoroczny ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy w Jastarni z bazą kitesurfingową”
Wynik: 783 serduszka; 254 komentarze
Wszystkim zwycięzcom i osobom wyróżnionym serdecznie gratulujemy oraz życzymy wielu sukcesów na ścieżce zawodowej!