W dniu 19 kwietnia po konferencji ACE „Sharing common values: Internationalisation of the architectural profession & the New European Bauhaus” podczas General Assembly ACE reprezentanci krajów członkowskich ACE wygłosili krótkie prezentacje na temat najważniejszych celów swoich organizacji oraz oczekiwań wobec ACE.
Wystąpienie Krzysztofa Frąckowiaka, który reprezentował Izbę Architektów RP na konferencji, zamieszczamy poniżej:
„W Polsce obecnie zmieniają się niektóre przepisy Prawa Budowlanego. Szybka ścieżka pozwoleń na budowę dla budynków jednorodzinnych już działa, jakkolwiek idea budzi wątpliwości architektów. Za chwilę ruszy szybka ścieżka dla pozwoleń na budowę dla schronów, co jest smutnym znakiem czasów.
Izba architektów pracuje między innymi nad budową świadomości roli architektury w kreowaniu jakości życia i dorobku kulturalnego oraz nad odbudową i wzmocnieniem pozycji architekta w społeczeństwie i w procesie budowlanym. Temu mają służyć działania edukacyjne – także dla dzieci i młodzieży.
Drugim istotnym obszarem są warunki wykonywania zawodu. Prowadzimy dialog z władzami mający na celu polepszanie ustawy o zamówieniach publicznych. Już teraz są tam zaproponowane przez nas zapisy o obowiązku organizowania konkursów architektonicznych dla usług o wartości powyżej progu unijnego. Staramy się edukować publicznych zamawiających dzięki czemu niekiedy udaje się organizować konkursy dla zamówień poniżej tego progu. Naszą intencje jest ograniczenie liczby, lub wręcz wyeliminowanie procedur zaprojektuj i wybuduj oraz przetargów na usługi architektoniczne z dominującym kryterium ceny oraz ułatwienie dostępu do odwołań dla małych pracowni.
Chcielibyśmy aby ACE mogło wesprzeć naszą pracę w tych obszarach poprzez wskazanie instytucjom unijnym i parlamentowi europejskiemu potrzeby posiadania polityk architektonicznych przez wszystkie europejskie kraje wykorzystując na przykład dobre przykłady funkcjonowania takich polityk w większości krajów, które już je posiadają. Także na poziomie europejskim jest potrzeba przypominania, że architektura nie tylko jest elementem procesu budowlanego, ale kreuje nasza tożsamość i ( jak mówią nasi duńscy koledzy) buduje wartość większą niż tylko same budynki.
W zakresie praktyki zawodu liczymy na wpływ na politykę zamówień publicznych mający na celu eliminację kryterium ceny jako dominującego w przypadku usług intelektualnych. Liczymy na promocję konkursów architektonicznych jako szlachetnego konkurowania jakością prowadzącego do najlepszych efektów dla społeczeństwa. W kontekście mocy nowego narzędzia jakim jest AI niezwykle ważne jest to, aby było one używane przez zawodowców i było ono dostępne także dla młodych , małych zespołów.”
/red-iarp/