Niekwestionowanym liderem tegorocznej odsłony konkursu okazała się rewitalizacja Kopca Powstania Warszawskiego z Parkiem Akcji „Burza”. Autorzy zwycięskiego projektu to pracownie Archigrest i topoScape, inwestor – Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Projekt zdobył nagrodę Grand Prix i nie tylko wygrał w kategorii Projektowanie przestrzeni publicznej, ale również uzyskał dodatkowe wyróżnienie – za rozwiązania ekologiczne.
W uzasadnieniu jury czytamy między innymi: „To wybitna autorska kreacja projektantów i wykonawców. Powstało wyjątkowe miejsce pamięci o Powstaniu Warszawskim i historii odbudowy miasta, a także bardzo atrakcyjny teren wypoczynku dla dzieci i dorosłych. Modelową odnowę w duchu gospodarki cyrkularnej wyróżnia przemyślana strategia przyrodnicza…”
Precedens w historii konkursu
Podczas jubileuszowej gali pojawił się precedens. W kategorii Architektura użyteczności publicznej jury przyznało bowiem nagrody ex aequo – pracowni WXCA za Muzeum Wojska Polskiego wraz z Placem Gwardii Pieszej Koronnej oraz pracowni Ambient za bibliotekę w Choszczówce. Projekt biblioteki został też dodatkowo wyróżniony za rozwiązania zapewniające dostępność. Na uwagę zasługuje fakt, że nagrodzone projekty to jakby dwa przeciwne bieguny. Pierwszy – obiekt na wielką skalę niemal w sercu miasta, drugi – dużo mniejszy budynek o lokalnym charakterze na uboczu stolicy. Ta różnica nie zmienia faktu, że oba miejsca powstały po to, by służyć ludziom, i że zostały dobrze zaprojektowane.
Dobrze zaprojektowane i wyjątkowe są wszystkie finałowe projekty, jury nie miało więc łatwego zadania. Listę zwycięzców wszystkich kategorii prezentujemy na końcu artykułu.
Nie koniec zaskoczeń
Rozdanie nagród nie wyczerpało puli konkursowych emocji. Wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski, postanowił bowiem wręczyć jeszcze jedną nagrodę, którą przyznał „jednomyślnie i jednoosobowo”. Chwilę później wybrzmiały podziękowania dla Marleny Happach, Architektki Miasta Warszawy i dyrektorki Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. Architektka, która zasiadała w jury i była współprowadzącą gali (wraz z Pawłem Orleańskim), potwierdziła, że kończy swoją niemal ośmioletnią pracę na tym stanowisku. Podziękowaniom towarzyszyły wzruszenie i owacje publiczności na stojąco. Na gali zabrakło jednak prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, który przed ogłoszeniem Grand Prix przemówił do uczestników wydarzenia z telebimu.
Lista laureatów
Prezentujemy wszystkich zwycięzców 10. edycji warszawskiej nagrody architektonicznej w poszczególnych kategoriach.
KATEGORIA ARCHITEKTURA UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
1. Muzeum Wojska Polskiego, plac Gwardii Pieszej Koronnej
2. Biblioteka w Choszczówce, ul. Kłosowa 6
KATEGORIA PROJEKTOWANIE PRZESTRZENI PUBLICZNEJ
Park Akcji „Burza”, ul. Bartycka
KATEGORIA NOWE ŻYCIE BUDYNKÓW
Działania fundacji BRDA: projekt OKNO i projekt BUDO
KATEGORIA ARCHITEKTURA MIESZKANIOWA
Dom Matki Bożej Serdecznej, ul. Foliałowa 10
KATEGORIA WYDARZENIE ARCHITEKTONICZNE
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949, wystawa i książka
NAGRODA MIESZKAŃCÓW WARSZAWY
Kwartał społeczno-kulturalny Emilii Plater 29–31
GRAND PRIX: Park Akcji „Burza” przy ul. Bartyckiej
NAGRODY SPECJALNE:
Wszystkim laureatom, ale również wszystkim finalistom konkursu serdecznie gratulujemy.
Szczegółowe informacje na temat zwycięskich projektów i ich twórców na stronie:
www.nagroda-architektoniczna.pl
Wiecej zdjęć na facebook IARP https://www.facebook.com/izbaarchitektowrp/
/red-iarp/
foto z gali: Rafał Motyl