W dniu 11 października br. w Warszawie odbędzie się XX. jubileuszowa konferencja Współczesna Architektura Krajobrazu 2024. W ramach cyklu konferencyjnego ogólnopolskie Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu pragnie kontynuować misję edukacyjną związaną z ekosystemowym podejściem do projektowania krajobrazu.
W tegorocznej edycji, zatytułowanej Rośliny bliżej architektury, dyskusja skoncentruje się na temacie roślin jako czynników determinujących metody walki ze zmianami klimatu. Omawiane będą zagadnienia związane z naturalnymi siedliskami roślin, funkcjami roślinności oraz integracją zieleni z architekturą w taki sposób, aby podnosiła jej wartość nie tylko w kategoriach estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i ekologii. Wielu specjalistów z różnych dziedzin związanych z architekturą krajobrazu oraz architekturą podzieli się wiedzą zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Udział w tegorocznej edycji konferencji zapewni wszystkim uczestnikom solidną dawkę aktualnej wiedzy, podnoszącej kompetencje projektantów i wykonawców, a także możliwość wymiany poglądów i doświadczeń. Jak co roku, konferencji będą towarzyszyć tematyczne wizyty studyjne oraz kolacja integracyjna.
Wśród tematów poruszanych podczas pierwszego dnia konferencji znajdziemy m.in.:
Dzień zakończy dyskusja panelowa Architekt krajobrazu to branżysta czy partner w projektowaniu? W panelu wezmą udział: Anna Jastrzębska (Zarząd Dróg Miejskich Warszawa), Dorota Rudawa (RS Architektura Krajobrazu), Agnieszka Kalinowska-Sołtys (SARP), Dominika Misterka (urbanistka i projektantka, BOGL).
W sobotę, 12 października, organizatorzy zaplanowali oprowadzanie po Parku Akcji „Burza” w Warszawie. Wśród uczestników spaceru znajdą się autorzy projektu: architekci Maciej Kaufman i Marcin Maraszek z pracowni archigrest oraz architektki krajobrazu Justyna Dziedziejko i Magdalena Wnęk z topoScape.
Park pod Kopcem Powstania Warszawskiego to wyjątkowe miejsce, w którym spójnie połączono: historię powojennej Warszawy, szacunek dla zastanej przyrody oraz wielofunkcyjność przestrzeni dla użytkowników. Realizacja otrzymała w 2024 roku prestiżowe nagrody: Landezine International Landscape Award (LILA); 10. Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy 2024 (zwyciężyła również w kategoriach: przestrzeń publiczna i rozwiązania proekologiczne); Grand Prix Nagrody Architektonicznej „Polityki”.
Hasło przewodnie spaceru to: Projektowanie site-specific – zarządzanie istniejącymi procesami przyrodniczymi w oparciu o zasady gospodarki cyrkularnej.
Konferencję organizuje Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu, które powstało w 2004 roku. Członkami SAK są osoby fizyczne, prowadzące działalność w zakresie projektowania lub wykonawstwa terenów zieleni. Misją SAK jest ochrona i wspieranie interesów zawodowych architektów krajobrazu. Inicjatywy stowarzyszenia koncentrują się na trzech głównych celach: podnoszeniu standardów w zakresie projektowania i wykonawstwa obiektów architektury krajobrazu, edukacji architektów krajobrazu i innych uczestników procesu inwestycyjnego, promocji zawodu architekta krajobrazu oraz możliwości współpracy w zespołach interdyscyplinarnych.
Więcej informacji na temat konferencji: https://wak.sak.org.pl.
Rejestracja na wydarzenie: https://wak.sak.org.pl/rejestracja/.