Proceder nierespektowania przez Zamawiających interesów architektów poprzez niewłaściwe zapisy w specyfikacjach warunków zamówienia jest powszechnie znany. Architekt Aleksandra Wojtczak-Duch w nietypowy sposób zareagowała na tego rodzaju postępowanie. Publikujemy wiadomość, którą nam przesłała.
Informację o konieczności sporządzenia przez Wykonawcę projektu koncepcyjnego jako „próbki” w postępowaniu przetargowym otrzymałam wraz z odpowiedzią Zamawiającego na wątpliwość o nieodpłatnym wykonaniu koncepcji. Jej treść była następująca:
Wykonawca ponosi koszty związane z przygotowaniem i złożeniem oferty (w tym wstępnej koncepcji programowo-przestrzennej). Menadżer Projektu nie zwraca Wykonawcom kosztów udziału w postępowaniu.
W geście solidarności z Wykonawcą przesłałam do menadżera projektu oraz do wiadomości Wydziału Księgowości Urzędu Miejskiego w Gliwicach pismo o następującej treści:
Gdańsk, 18.02.2025 r.
ZARZĄD BUDYNKÓW MIEJSKICH
II Towarzystwo Budownictwa Społecznego
ul. Warszawska 35
44-100 Gliwice
Szanowni Państwo,
W związku z treścią Specyfikacji Warunków Zamówienia, dotyczącą projektu zespołu zabudowy wielorodzinnej, zlokalizowanego w Gliwicach na ul. Św. Wojciecha/ Myśliwska, i zawartej w niej informacji o nieodpłatnym sporządzeniu projektu koncepcyjnego uprzejmie proszę o dołączenie do specyfikacji:
1. umowy darowizny,
2. informacji o uiszczeniu należnej kwoty podatku od darowizny.
Projekt koncepcyjny jest istotą projektu architektonicznego, którego stworzenie, obmyślenie i opracowanie wymaga szczegółowego przeanalizowania wielu problemów związanych z dostępnością terenu i wpisania projektowanego obiektu w krajobraz z uwzględnieniem harmonijnej, a niekiedy kontrapunktowej kompozycji, aspektów funkcjonalnych, lokalizacyjnych i kosztowych. Jest źródłem wszelkich dalszych decyzji projektowych i, w konsekwencji, skutkuje optymalnym rozporządzeniem środkami inwestora. Projekt koncepcyjny poprzedzony być musi analizą potrzeb, rozpoznaniem uwarunkowań, oceną kilku wariantów rozwiązania, analizą zestawień różnych rozwiązań, ograniczeń i technologii realizacji, a także
rozpoznaniem procedur administracyjnych poprzedzających uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Projektowanie architektoniczne sięga daleko poza sparametryzowane zasady budownictwa, stanowi bowiem element kultury, tworzony w oparciu o wiedzę techniczną.
Oczekiwanie przez Zamawiającego dostarczenia koncepcji programowo-przestrzennej wykonanej nieodpłatnie przez architekta jest przestępstwem wobec kultury, wobec zawodu architekta, który jest zawodem sektorowym i regulowanym, zgodnie z Dyrektywą 2005/36/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO i RADY EUROPEJSKIEJ z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 255/22 z dnia 10.09.2005 r.), oraz zawodem zaufania publicznego zgodnie z Konstytucją RP, a także przestępstwem wobec przepisów o podatkach.
Zawarty w Specyfikacji Warunków Zamówienia warunek o nieodpłatnym sporządzeniu projektu koncepcyjnego nie przez jednego architekta, ale przez kilku architektów biorących udział w postepowaniu jest więc niedopuszczalne.
Pozostaję z szacunkiem,
ALEKSANDRA WOJTCZAK-DUCH
architekt IARP
Tego samego dnia strapiony pracownik wydziału księgowości zadzwonił z pytaniem o TBS organizujący przetarg (w Gliwicach są co najmniej dwa TBS-y), a dwa dni później, drogą elektroniczną, przyszło zawiadomienie o unieważnieniu przetargu z powodu niemożności ustalenia wartości zamówienia z powołaniem się na art. 255 ust. 6) Ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320).
Niemożność ustalenia wartości zamówienia wynika z niewiadomych dotyczących: wartości pojedynczego projektu koncepcyjnego oraz ilości nadesłanych prac na etapie przygotowania przetargu. Niemożliwe jest więc wyliczenie kwoty podatku od darowizn, a tym samym powiększenie o tę kwotę szacowanej wartości zamówienia. Oto treść uzasadnienia:
Zamawiający nie uwzględnił wszystkich istotnych elementów zamówienia, co spowodowało, że dokonany przez Zamawiającego szacunek okazał się zaniżony w stosunku do wartości szacunkowej, jaka wynika z Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztów kosztorysu inwestorskiego, obliczenia planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym.