W grudniu 2024 r. Rada Architektów Europy, przy wsparciu programu Kreatywna Europa, opublikowała badanie "Guidance on the Organizational Structure of Architectural Practices in Europe: A Primer on Growth & Internationalisation" (Wytyczne dotyczące struktury organizacyjnej praktyk architektonicznych w Europie: elementarz wzrostu i internacjonalizacji).
Badanie to, opracowane przez grupę zadaniową ds. internacjonalizacji i nowych modeli biznesowych (IMC TF) ACE (IBM TF) i napisane przez Ann Dingli, bada wyzwania i możliwości, przed którymi stoją praktyki architektoniczne w miarę ich rozwoju i ekspansji międzynarodowej. Opierając się na danych z dziewięciu różnych praktyk z Niemiec, Grecji, Malty i Hiszpanii, dostarcza cennych informacji na temat modeli biznesowych, wskaźników finansowych i strategii organizacyjnych dostosowanych do różnych wielkości i ambicji praktyk.
Badania wskazują na kluczowe czynniki wpływające na sukces w rozwoju i internacjonalizacji. Podkreśla, że nie ma jednego uniwersalnego modelu dla praktyk architektonicznych. Zamiast tego wzrost jest kształtowany przez połączenie planowania strategicznego, sił rynkowych i szczęśliwych zbiegów okoliczności. Wyniki podkreślają znaczenie równoważenia podejścia strategicznego i ekologicznego. Większe praktyki czerpią korzyści z ekonomii skali i szerszego zasięgu rynkowego, podczas gdy mniejsze praktyki często przodują pod względem wydajności i innowacyjności. W badaniu podkreślono również wartość skutecznej komunikacji, wiedzy technicznej i elastycznych struktur organizacyjnych dla długoterminowego sukcesu.
Jest to lektura obowiązkowa dla profesjonalistów z branży architektonicznej, którzy chcą poruszać się po rozwoju i internacjonalizacji.
"Oczywiste jest, że udany eksport praktyki architektonicznej zależy od mieszanki strategii, kompetencji i szczęścia. Badanie to stanowi punkt wyjścia dla dalszych profesjonalnych wskazówek dotyczących wzrostu i internacjonalizacji, stanowiąc podstawę do porównań, pewności i wyciągniętych wniosków".
"Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy i jak rozwijać biuro architektoniczne. W związku z tym kwestia wzrostu jako miary wartości wymaga ponownej oceny w obliczu stale zmieniających się sił kontekstowych.
wiecej na stronie ACE pod linkiem:
Zastrzeżenie: Wsparcie Komisji Europejskiej dla produkcji tej publikacji nie stanowi poparcia dla jej treści, która odzwierciedla jedynie poglądy autorów, a Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie zawartych w niej informacji