Gala wręczenia nagród w konkursie WIDZIALNI-NIEWIDZIALNI organizowanego w ramach programu Kształtowanie Przestrzeni była uroczystością niezwykłą, z jednej strony podniosłą, z drugiej – kameralną, młodzieńczo-radosną i zarazem przejmującą, a nawet pełną wzruszeń.
Gościa sobotniej gali, niezaangażowanego w działania programowe, mogły zaskoczyć dwie kwestie: ogrom pracy włożonej przez Organizatorki – Annę Kulińską, Ewę Szymańską-Sułkowską, Katarzynę Roszkowską, Katarzynę Jaskułowską, Joannę Gucałło – w znakomite przygotowanie jubileuszowej, dziesiątej edycji programu Kształtowanie Przestrzeni oraz wielki potencjał kreatywno-projektowy tkwiący w nagrodzonych w konkursie młodych ludziach.
W konkursie zostało zadane pytanie: „Kim są dla Was Widzialni-Niewidzialni?”. Uczestnicy, czyli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, mieli za zadanie odpowiedzieć na to pytanie w określony sposób (ograniczając się do jednej planszy), uwzględniając dowolny aspekt problemu. Był więc to konkurs ideowy, uwzględniający przestrzeń i sposób jej kształtowania w szerszym, filozoficzno-społecznym wymiarze.
Nadesłano 110 prac, przygotowanych przez 191 uczniów, pod kierunkiem 27 nauczycieli. Projekt cieszył się większą popularnością wśród szkół ponadpodstawowych, co spowodowane było zapewne dość wymagającym, trochę abstrakcyjnym tematem.
Podsumowując ocenę i werdykt Jury, Organizatorki wymieniły różnorodne aspekty, na które młodzież zwróciła uwagę w swoich pracach. Znalazły się tam próby rozwiązania problemów tożsamościowych ich grupy wiekowej, ale też wątki dotyczące dzieci, dorosłych, osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych, a także różnych grup zawodowych, w tym artystów i rzemieślników. Poruszono też kwestie uzależnienia od internetu, konieczności realizacji potrzeb psychicznych i towarzyskich oraz takich, o których w natłoku spraw codziennych dawno już zapomniano. Zwrócono uwagę na piękno natury – flory i fauny – i różne niepokojące elementy środowiska, zagrażające zdrowemu życiu. Co ważne – uczestnicy często proponowali rozwiązania odpowiadające nie na pytanie „co?”, ale „jak?”.
Konkurs był więc pretekstem na przedstawienie empatycznego spojrzenia na otaczający nas świat – widzialny i ten pozornie ukryty, niewidzialny.
Wśród zaproszonych na galę gości głos zabrał m.in. Robert Szumielewicz, wiceprezes KRIA, który dziękował Organizatorkom za trud i wolę realizowania trudnej misji edukacyjnej, życząc młodemu pokoleniu dalszych uważnych obserwacji otaczającej nas przestrzeni i wielu pomysłów na jej kształtowanie.
/red-iarp/